Pucka Manufaktura Szkła. Nowoczesność nie unika tradycji

Pucka Manufaktura Szkła. Nowoczesność nie unika tradycji

W Pucku powstał niezwykły concept store. Manufaktura Szkła PuckGlas to huta szkła artystycznego, galeria i urocza knajpka w jednym. Na miejscu odbywają się także warsztaty i pokazy hutnicze. 

Concept store PuckGlas znajdziecie w kamienicy na rynku, w której już 500 lat temu wypalano ceramikę, a potem dmuchano szkło. Dziś możecie podziwiać tu hutników artystów przy pracy i kupić ich unikalne prace. Kilka lat temu warszawski lekarz odtworzył dawną manufakturę, tworząc piękne, klimatyczne miejsce, gdzie nie tylko można dobrze zjeść, ale także podziwiać cały proces powstawania wazonu czy pucharu. Od momentu, gdy hutnik bańkarz nabiera na piszczel hutniczą (długa, stalowa słomka) płynną masę szklaną, dmucha w nią, wkłada do drewnianej formy, aż po nadanie ostatecznego kształtu. Proces ten powtarza się kilka razy, bo nie jest możliwe nabranie za jednym razem dużej ilości szklanej masy. I trzeba mieć niezłe płuca i kochać tropikalne klimaty, bo temperatura w piecu hutniczym dochodzi do 1200 stopni.

PuckGlas jest kolejnym przykładem na to, że Kaszuby to nie tylko piękna tradycja, wzory na ludowych strojach i zdrowa żywność.  To miejsce, które łączy tradycję z nowoczesnością czerpiąc z obu to, co najlepsze.

Fot. Ostrowska Beata.