Spichlerz w Żukowie – udany miks tradycji i nowoczesności

Centrum Kultury Spichlerz znowu otwiera swoje drzwi. Odresturowany dwa lata temu z wielką pieczołowitością obiekt po pandemicznej przerwie wznawia działalność.

Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie to wzorcowy przykład rewitalizacji starych obiektów w najlepszym architektonicznym wydaniu. Adaptacja XIX-wiecznego budynku, modernizacja ulicy 3 Maja i utworzenie przyklasztornej przestrzeni parkowej pochłonęły 12 mln zł, z czego 7 mln pochodziło ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 na działania rewitalizacyjne miast.

Gmina Żukowo nabyła wpisany do rejestru zabytków obiekt oraz budynki gospodarcze na przełomie 2015 r i 2016 r. od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” . Autorem nowego architektonicznego kształtu obiektu jest firma Architekci Gzowski & Gzowski. Z wielkim wyczuciem stworzyła imponujący miks tradycji z nowoczesnością. Odnowiona stara cegła połączona została ze szklanymi i metalowymi elementami z nowoczesnym wzornictwem kaszubskim. Wewnątrz powstała niezwykle funkcjonalna i nowoczesna przestrzeń, w której poza sala widowiskową, znajduje się małe muzeum wzornictwa kaszubskiego.

W budynku o powierzchni ok. 800 metrów kwadratowych mieszczą się  Strefa Kultury i Centrum Aktywności Rodzin. Obiekt wyposażono w scenę, nagłośnienie i oświetlenie oraz sprzęt do projekcji filmowych.  Sama sala widowiskowa jest przestrzenią multimedialną, pełniąca funkcję warsztatową, edukacyjną, koncertową, teatralną, wystawową, filmową, spotkań, ćwiczeń i prób dla lokalnej społeczności.

Obiekt choć miał pecha, bo kilka miesięcy po otwarciu musiał się z powodu pandemii zamknąć, stał się już kulturalnym sercem gminy Żukowo, do którego przybywają nie tylko mieszkańcy gminy, lecz także goście z Trójmiasta, czego przykładem był niedawny koncert gdańskiego zespołu Inkolinia.