Aktualności

Aktualności

 

 

O kaszubskich upiorach w czepku urodzonych

Dlaczego na Kaszubach urodzony w czepku, wcale nie jest szczęściarzem? Czy upiory – czyli ludzie uznawani za wieszczych i łopich – naprawdę istniały? Czy to tylko wykwit mitologii czy ludzie z krwi i kości, którzy mieli imiona, nazwiska, rodziny, domy – tego dowiecie się z najnowszej książki Łukasza Kozaka „Upiór. Historia naturalna”.

Spisz się po kaszubsku

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Po raz pierwszy w historii jest obowiązkowy i będzie się odbywał głównie przez internet. Co dekadę Główny Urząd Statystyczny pyta wszystkich Polaków o wiek, wykształcenie, liczbę pokoi w mieszkaniu czy narodowość.

Tajemnicze megality na środkowym Pomorzu starsze niż Stonehange

Środkowopomorskie gminy stawiają na promocję unikalnych megalitycznych konstrukcji sprzed 5 tysięcy lat. W ślady Potęgowa idzie gmina Malechowo, która rozpoczyna budowę szlaku turystyczno-edukacyjnego w Borkowie, gdzie znajdują się prehistoryczne grobowce gigantów.

Zapomniana historia bohaterskich dzieci z Kaszub

Historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o możliwość uczenia się religii w języku polskim w czasach zaboru, była tematem konferencji naukowej przygotowanej wspólnie przez Kaszubsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Wejherowie, Kaszubski Zespół Parlamentarny oraz Instytut Balticium. Patronem wydarzenia było Polskie Radio Koszalin.

Lębork stolicą kaszubskich kolęd i pastorałek

W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła odbył się I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek. W Lęborku wystąpiło 17 najlepszych regionalnych zespołów w liczbie ponad 300 wykonawców.

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę

4 października w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligi w Lini uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą uczniów i ich rodziców, którzy w czasach zaboru pruskiego od listopada 1906 roku do kwietnia 1907 roku prowadzili strajk w Lini i innych szkołach dzisiejszej Gminy Linia w obronie języka polskiego. Była to społeczność głęboko przywiązana do tradycji kaszubskiej.