Aktualności
Zapomniana historia strajków szkolnych na Kaszubach
To historia bohaterskich dzieci z Kaszub, walczących o prawo do nauki religii w języku polskim w zaborze pruskim. Historia zapomniana, ciągle badana i z całą pewnością niewystarczająco upamiętniona. Naukowcy zajmujący się historią Kaszub postanowili przypomnieć o heroizmie kaszubskich dzieci i ich rodziców.
Biznes po kaszubsku
Biznes po kaszubsku jest prosty – nie trzeba sztabu prawników i stosu umów, bo tu ważniejsze jest dane słowo. Jak obiecam, że zrobię , to dotrzymam słowa – tak inicjator i organizator projektu Biznes po Kaszubsku Grzegorz Gosk rozpoczął kolejne spotkanie w ramach cyklu.
Trzeba przyspieszyć budowę morskich farm wiatrowych
Wybór Łeby na lokalizację bazy operacyjno-serwisowej naszych morskich farm wiatrowych przyczyni się do powstania tu centrum morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – uważa Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu spółki Equinor Polska. Budowa portów serwisowych dla obsługi farm wiatrowych na Bałtyku była tematem spotkania senatorów, samorządowców i inwestorów.
Wiatr dobrych zmian zawieje od morza
Morska energetyka wiatrowa to szansa nie tylko na transformację energetyczną Polski, ale także na ożywienie nadmorskich gmin oraz miejsca pracy dla ich mieszkańców. O tym, że stanie się impulsem rozwojowym społeczności lokalnych mówili eksperci podczas Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Pandemia, inflacja, wojna w Ukrainie. Samorządowcy szukają wyjścia z kryzysu
Samorządy liczą na unijne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, bo potrzeb jest wiele. Dopiero wychodzą z kryzysu spowodowanego pandemią, a już muszą radzić sobie ze skutkami inflacji i wojny w Ukrainie. Dlatego potrzebna jest nie tylko zgoda polityczna, ale przede wszystkim gospodarcza.
Polskie samorządowcy wobec skutków wojny w Ukrainie
Przygotowanie strategii działań w obliczu skutków wojny w Ukrainie oraz przyszłość finansowa samorządów to główne tematy rozpoczynającego się dzisiaj w Sopocie II Samorządowego Kongresu Finansowego. Do wspólnych rozmów usiądą przedstawiciele instytucji unijnych, rządu RP, samorządów, a także przedsiębiorców i środowisk naukowych.
Zielone światło dla zielonej energetyki
W obliczu wojny w Ukrainie rząd wreszcie dostrzegł potrzebę zwrotu ku odnawialnym źródłom energii i zaktualizował Politykę Energetyczną Polski. Do 2040 r. ok. połowa produkcji energii elektrycznej ma pochodzić z odnawialnych źródeł.
Centrum offshore jednak w Gdańsku
Nie w Gdyni, lecz w Gdańsku powstanie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Rząd przyjął uchwałę zmieniającą lokalizację zaplecza portowego dla obsługi inwestycji offshore. Terminal w Porcie Gdańsk ma być ukończony w połowie 2025 r.
Pomorze w czołówce europejskich regionów przyszłości
Województwo pomorskie znalazło się na siódmym miejscu w rankingu FDI Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości. Jako miasto średniej wielkości przyjazne dla biznesu wyróżniony został Gdańsk, a w kategorii małych miast strategia BIZ – Gdynia. Ranking został przygotowany przez fFi Intelligence, jeden z działów Financial Times.
Pomorze będzie kształcić pracowników morskich farm wiatrowych
Szkoła Morska w Gdyni rozpoczyna kursy dla monterów i serwisantów pracujących przy turbinach wiatrowych. Gdyński Uniwersytet Morski czeka na kandydatów na nowe studia MBA związane z morską energetyką.