Centrum offshore jednak w Gdańsku

Nie w Gdyni, lecz w Gdańsku powstanie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Rząd przyjął uchwałę zmieniającą lokalizację zaplecza portowego dla obsługi inwestycji offshore. Terminal w Porcie Gdańsk ma być ukończony w połowie 2025 r.

Rząd chce stworzyć odpowiednie zaplecze portowe do obsługi morskich farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. Chodzi o budowę terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, dzięki czemu uda się m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Pod koniec lutego minister aktywów państwowych wystąpił do ministra infrastruktury z wnioskiem o zmianę lokalizacji terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych na Port Gdańsk. Wcześniej jako lokalizację terminala wskazywano port w Gdyni.

Uzasadnieniem wniosku o zmianę lokalizacji były uzgodnienia pomiędzy spółkami odpowiedzialnymi za realizację ponad 60 proc. planowanych w Polsce inwestycji offshore, tj. PGE i PKN Orlen, ich spółki zależne oraz pośrednio nadzorowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Według nich, Port Gdańsk spełnia wszystkie kryteria inwestorów branżowych i pozwala na terminową realizację pierwszej fazy rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Terminal powstanie w porcie zewnętrznym, tj. części portu powstałej w wyniku tzw. , czyli zalądowienia przekształcenie części akwenu w ląd.

Za monitorowanie postępu prac dotyczących wybudowania i wyposażenia terminala instalacyjnego odpowiedzialny będzie minister infrastruktury.

Żródło: PAP Biznes