Fundacja Instytut Balticum wydała kolejną publikację prof. Zygmunta Szultki. Promocja książki pt. „Szkoły z polskim językiem nauczania w synodzie słupskim od reformacji do początku XIX wieku” odbędzie się 29 stycznia o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.
Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Instytut Balticum, Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku, Akademickie Koło Kaszubskie, Koło Naukowe Historyków AP. Patronat na wydarzeniem objął Kazimierz Kleina, senator RP.
Celem pracy jest próba przedstawienia głównych linii rozwoju ewangelickiego szkolnictwa elementarnego z polskim/kaszubskim językiem nauczania na kaszubskim obszarze językowym od czasu proklamowania reformacji w Księstwie Pomorskim w 1534/1535 r. do czasu jego likwidacji jako samodzielnego państwa w 1648 r., a następnie w przejętej przez monarchię Hohenzollernów jego prawoodrzańskiej połaci do początków XIX w., (umownie 1806 r). Zachodnia i południowa granica zasięgu języka kaszubskiego w tych ramach chronologicznych ulegała ciągłym zmianom i w całym tym okresie kaszubski obszar językowy przekraczał granice synodu słupskiego.
Szkoły z polskim/kaszubskim językiem nauczania rozwinęły się jednak, a niektóre z nich funkcjonowały około 180 lat, tylko w synodzie słupskim i dlatego tematyka niniejszej pracy do niego właśnie została zawężona.
(Ze Wstępu)
Publikacja powstała dzięki finansowemu wsparciu: Miasta Słupska, Powiatu Słupskiego, Gminy Potęgowo, Gminy Słupsk, Gminy Główczyce oraz Gminy Kobylnica.
źródło: Gazeta Kaszubska