W Sanktuarium św. Jakuba Apostoła odbył się I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek. W Lęborku wystąpiło 17 najlepszych regionalnych zespołów w liczbie ponad 300 wykonawców.
Imprezie towarzyszył szereg dodatkowych wydarzeń. Święto kultury kaszubskiej dopełniła Msza Św. z liturgią słowa w języku kaszubskim.
W ubiegłych latach lęborski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Lęborskie Stowarzyszenie Św. Jakuba Apostoła zorganizowało trzy lęborskie edycje przeglądu.
Formuła się wyczerpała, więc w tym roku postanowiliśmy zaprosić do współpracy dr Tomasza Fopke, dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie oraz dr Tadeusza Formelę, kierownika Katedry Sztuki Muzycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dziś dzięki wspólnemu zaangażowaniu wielu organizacji i instytucji mamy w Lęborku prawdziwe święto i pierwszy przegląd kaszubskich kolęd i pastorałek, który integruje artystów z całego Pomorza – tłumaczy Regina Szczupaczyńska z Lęborskiego Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła.
W miejscowym Sanktuarium w dwóch częściach przeglądu wystąpili:
- Zespół Szkolny z Bukowiny,
- Zespół Kaszubski PERLE – Słupsk,
- MODRAKI Parchowo,
- Schola św. Anny z Sulęczyna,
- Zespół Szkolny z Redkowic,
- Zespół Folklorystyczny NADOLANIE z Nadola,
- Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA,
- Martyna Puzdrowska,
- gościnnie – Zespół Ukraiński SWITANOK z Lęborka,
- Klub Seniora z Jasienia i Rokit,
- Kapela Rodzinna BAS z Sierakowic,
- Zespół Kaszubski MARESZCZI z Cewic,
- Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO z Lęborka,
- Zespół KASZUBIANKI z Władysławowa,
- Zespół Regionalny FRANTÓWKA z Lęborka,
- Chór HARMONIA z Żukowa,
- Chór MORZANIE z Dębogórza,
- Zespół Pieśni i Tańca KOLECZKOWIANIE z Koleczkowa.
Po występach wokalnych wszyscy uczestnicy z rąk Senatora Kazimierza Kleiny odebrali nowo wydane egzemplarze najpiękniejszych kolęd kaszubskich „Felix Cassubia”. Płyta powstała przy wsparciu Polskiego Radia Koszalin, Fundacji Instytut Balticum, a także wykładowców, studentów i absolwentów Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej. Wszystkie utwory wykonywane są na niej w języku kaszubskim. Krążek wydano razem z książką z tekstami pieśni, które ułatwiają wspólne kolędowanie.
Ważnym punktem wydarzenia była Msza Św. z kaszubską liturgią słowa, której przewodniczył ks. Marian Miotk.
Po nabożeństwie podsumowano Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na Kolędę Kaszubską, organizowany przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
Cieszę się, że tylu znakomitych artystów miało okazję zaprezentować się i zintegrować tu w Lęborku – podsumowuje Regina Szczupaczyńska.
Franciszek Okuń – Patron Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek w Lęborku
Franciszek Okuń był działaczem i publicystą a przede wszystkim uznanym muzykiem kaszubskim. Urodzony 24 listopada 1949 roku w Leśniewie, związany był z Luzinem i Lęborkiem, gdzie przez ponad 10 lat występował w kaszubskim zespole regionalnym Levino, którego od października 2008 r. był też kierownikiem.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, Marszałka Województwa Pomorskiego Starosty Lęborskiego oraz Burmistrza Miasta Lęborka.
źródło: Gazeta Kaszubska